JBL Tune 500 Wired Headset Powerful Bass On-Ear Headphones with Mic (Black)
- Pick up from the Woodmart Store
To pick up today
Free
- Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From $40
- DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
1-2 Days
From $40
- JBL Tune 500 Wired Headset
- On-Ear Headphones with Mic
- powerful sound
- Equipped with JBL Pure Bass audio
- With 32mm JBL drivers
- comfortable ear cushions
- Premium audio sound
₹1,620.00
Out of stock
Out of stock
This product is currently sold out.
No worries! Enter your email, and we'll let you know as soon as it's back in stock.
Description
JBL Tune 500 Wired Headset Powerful Bass On-Ear Headphones with Mic (Black). The JBL TUNE500 brings quality, powerful sound to brighten up your day.
Equipped with JBL Pure Bass audio, 32mm JBL drivers, and a single button with one button compatible with most smartphones, these headphones provide quick access to a great sound on a regular basis.
Comes with simple and comfortable ear cushions and headphone jacks, the JBL TUNE500 headphones also allow you to connect to Siri or Google Now without using your mobile phone.
Available in 4 new colors that include a cordless cable that can be plugged and folded for portable, JBL TUNE500 headphones are a plug-and-go solution that enables you to incorporate music into all aspects of your busy life.
General
| Name | JBL Tune 500 Wired Headset |
| Brand | JBL |
| Model Number | JBLT500BLK |
| Headphone Type | In-Ear |
| Color | Black |
| Sales Package | 1 x JBL Tune 500 Wired Headset |
Product Details
| Product Dimensions | 22.4 x 5 x 20.5 cm |
| Item Weight | 148 g |
| Connectivity | Wired |
| Special Features | In-ear |
| Compatible Devices | All Mobile and Laptop Device |
Battery
| Battery Required | No |
| Batteries Included | No |
| Battery Type | n/a |
Specification
Overview
| Weight | 0.168000 kg |
|---|---|
| Brand | |
| Expected Pages | |
| Features | JBL Tune 500 Wired Headset On-Ear Headphones with Mic powerful sound Equipped with JBL Pure Bass audio With 32mm JBL drivers comfortable ear cushions Premium audio sound |
| Notes For | |
| Other Specification | |
| Quantity | |
| Headphones brand | JBL |
| Product types | Sound & Audio |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.